poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Niesamowite stworzenia

Bezkręgowce to zespół grup o rozmaitej budowie ciała. Są  przeciwieństwem do kregowców. Są one zwierzętami wielokomórkowymi. Czyli po prostu bezkręgowiec to organizm bez szkieletu wewnętrznego, czaszki i kręgoslupa. Współcześnie okryto ponad 1 milion gatunków bekręgowców.
Bezkręgowce dzielą się na:
-stawonogi-zamieszkują wszędzie gdzie się da od głębin mórz po szczyty gór. Najliczniejszym gatunkiem stawonóg jest opella nova.

Wiele osobników ma zdolność do diapouzy, czyli obniżeniu poziomu metabolizmu. Pomaga to do przetrwaniu w najgorszych warunkach. Stawonogi mogą zyć od paru dni do kilkudziesięciu lat. Naprzykład kraby żyją nawet do 35 lat. Japończycy uważają, że japoński krab żył nawet do 100 lat, ale nie zostało to nigdy potwierdzione.
-mięczaki liczą  130 tysięcy gatunków. W budowie ich można wyróżnić głowę, nogi i wór trzewiowy. Wiele mięczaków posiada szkielet zewnętrzny, czyli muszlę. Muszla ta jest ochroną dla organizmu. Pod muszlą znajduja się mięśnie, które umożliwiają chodzenie. Mięczaki występują zarówno  w wodach jak i na lądzie.
Znaczenie mięczaków dla człowieka:
-są żywicielami wielu pasożytów;
-z ciał ich można otrzymać substancje antybakteryjne;
-muszle są składnikiem past do zębów;
Niektóre typy:
-bezpłytkowe-
-slimaki-


-Jamochłony-nazwa wywodzi się od słowa"jama", ponieważ ich jama służy do trawienia i rozprowadzenia pokarmu. Grupa liczy 10 tysięcy gatunków.Nie mają jakiego kolwiek szkiletu, ale za to mają komórki narwowe i mięśniowe. Większość jamochłonów to meduzy. Są one drapieżnikami.


-pierścienice - jest to typ zwierząt z szeregu pierścienic. Żyją w morzach jak i na lądzie w glebie lub ściółce. Są one bardzo pożyteczne, ponieważ użyźniają glebę. Istnieje 17 tysięcy gatunków pierścienic,  a w Polsce 300.
-płazińce- mają bardzo prymitywną budowę. Cioło składa się ze strony przedniej ,brzusznej ,grzbietowej i tylnej. Ciało pokryte jest nabłońkiem ektodermalnym.
- owady -  to najliczniejsza grupa zwierząt.Jest ich około 1 miliona. Owady były pierwszymi zwierzętami na ziemi, posadające umiejętność latania. Przystosowały się do życia lądowego jak i wodnego. Rozmiar ich ciała wynisi od 0,25 milimetra do 350 milimetrów. Są baredzo pożyteczne w przyrodzie.

A – głowa, B – tułów, C – odwłok
1. czułek
2. ocelli dolne
3. ocelli górne (trzecie oko)
4. oko złożone (z fasetek)
5. zwój nadgardzielowy (mózg)
6. segment początkowy
7. arteria główna
8. układ kapilar oddechowych z tchawkami
9. segment środkowy
10. segment końcowy
11. skrzydło przednie
(lub pokrywa skrzydłowa)
12. skrzydło tylne
13. jelito
14. serce
15. jajnik
16. jelito tylne
17. odcinek odbytowy
18. pochwa
19. łańcuszek nerwowy
20. cewki Malpighiego
21. poduszka
22. pazurki
23. stopa
24. goleń
25. udo
26. krętarz
27. wole
28. zwój nerwowy tułowiowy
29. biodro
30. gruczoł ślinowy
31. zwój okołogardzielowy
32. aparat gębowy- Wikipedia


Na następnym poście dodam coś o kręgowcach.Pozdrowienia Julia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz